Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack artık Özel CSS'i desteklemiyor. Özel stilleri sitenize nasıl uygulayacağınızı öğrenmek için WordPress.org belgelerini okuyun: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /var/www/wp-includes/functions.php on line 6078
İMRALI  CEZAEVİNDE  EĞİTİM – PÜLÜMÜR HABER

SITKI AY

(EMEKLİ ÖĞRETMEN)

1973 yılında İmralı  Cezaevinde yaklaşık 650 hükümlü kalıyordu. Hüküm giyenlerin birçoğu ilkokul, birkaçı ise ortaöğretim kurumu mezunuydu.  Yükseköğretimden mezun olanların sayısı, 3’tü. 

Ortaokul ya da lise mezunlarına, büro işleri verilirdi.

Cezaevindekilerin büyük bölümü cinayet hükümlüsüydü.  Yükseköğretim gören birkaç kişi  ‘yolsuzluk’ vb. gerekçelerle hüküm giymişti.

Cezaevi yönetimi, ilkokul mezunu olmayan hükümlüler için sınıf açılmasına karar verdi.  Kullanılmayan boş depoyu dersliğe çevirdik. 60 dolayında öğrencim vardı. Her öğrenciye yetecek kadar sıra yoktu, bazıları ayakta  kalırdı.

Yönetim, cezaevinde açılan sınıfta eğitim gören öğrencilere, “Size ilkokul diploması verilecek,” açıklaması yapmış. Bu açıklama gerçeği yansıtmıyordu. Cezaevi dersliğinde verilen eğitimde, diploma verme yetkisi yoktu. Öğrenciler, bu konuyu bana  da sordular, onlara ancak okur yazarlık belgesi verebileceğimi söyledim.

( Öğretmen Sıtkı Ay (ceketli), İmralıspor oyuncularıyla, 1973.

Ülkede ilkokul zorunlu ve parasızdı. Cezaevine düşenlerin çoğu zorunlu eğitim hakkından yararlanamamıştı.

Eğitim ve öğretime muhtaç insanlarımızı  unutamam. 

(Pülümür Haber, 9 Mayıs 2024)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir