Pülümür’de 9 ve 10 Mayıs’ta yaşanan don olayının, Beğendik köyü yakınlarındaki ceviz ağaçlarına da zarar verdiği öğrenildi. Havaların beklenmedik biçimde soğumasından, ceviz ağaçlarının yanı sıra çiçek açan diğer meyve ağaçları etkilenmişti.
Pülümür Beğendik ve Efeağılı köylerine yakın yerlerdeki ceviz ağaçlarının yapraklarının, soğuk havadan dolayı buruştuğu ifade edildi. Dondan etkilenen ceviz ağaçlarının, bu yıl meyve veremeyeceği belirtiliyor.
Mayıs ayında meydan gelen don olayından Pülümür’ün Kocatepe, Kovuklu, Dağbek ve Çakırkaya köyleri etkilenmişti. Pülümürlü üreticiler, bu yıl ceviz üretiminin yok denecek kadar az olacağını ifade ediyor.
Pülümür Beğendik ve Efeağılı köylerinin yol ayrımına yakın dere kıyısındakii cevizlerin tamamı dondan etkilenmiş, 11 Mayıs 2021Pülümür Beğendik köyü, 7 Mayıs 2021Pülümür Beğendik yakınlarında soğuktan etkiilenen ceviz ağacı, 11 Mayıs 2021Pülümür Beğendik yakınlarında soğuktan etkiilenen ceviz ağacı, 11 Mayıs 2021Pülümür Beğendik yakınlarında soğuktan etkiilenen ceviz ağacı bu yıl meyve veremeyecek, 11 Mayıs 2021Pülümür Beğendik ve Efeağılı köy yolu, 11 Mayıs 2021Pülümür Beğendik ve Efağılı köylerini kuşatan karlı dağlar, 11 Mayıs 2021Pülümür Beğendik ve Efeağılı köy yolu, 11 Mayıs 2021Dere kıyısındaki ceviz ağaçları ve bazı meşe fidanları soğuğa dayanamamışPülümür Beğendik ve Efeağılı köy yolu, 11 Mayıs 2021